*

Πληροφορίες Χρήστη

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
01/08/2014, 05:41:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Choose Language

μέλη
  • Σύνολο μελών: 18251
  • Latest: Thomasbek
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 22839
  • Σύνολο θεμάτων: 1997
  • Ενεργοί σήμερα: 15
  • Συνολικά Ενεργοί: 154
  • ( 20/01/2011, 13:01:59)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 14
Total: 14
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Κάτω
Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη αερομοντελου απο σχεδια .  (Αναγνώστηκε 8378 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mastoras
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 27/10/2007, 09:37:15 »

Η κατασκευη αερομοντελου απο σχεδια ειναι μια ιδιαιτερα δυσκολη διαδικασια . Αυτο τουλαχιστον λενε οσοι ασχολουνται με αυτα .

Ειναι ομως οτι πιο συναρπαστικο να ξεκινησει  καποιος να περασει στην διαδικασία να φτιαξει ενα αερομοντελο "ξυλαρακι - ξυλαρακι " οπως λεμε εμεις που γνωριζουμε ελαχιστα απο κατασκευες .

Απο μικρο παιδι ειχα την διαθεση να κατασκευαζω αεροπλανα , αλλα η παντελείς έλλειψη γνωσεων και πληροφοριων , με αφησε στασιμο στα πλαστικα μοντελα . Δοκιμασα ομως , αγοραζοντας ενα μικρο κιτ αεροπλανου . Οταν ανοιξα ομως το κουτι , απελπιστικα αμεσως , γιατι αυτα που αντίκρισα ηταν πολυ δυσκολα και για εμενα , αλλα και για οποιονδήποτε που δεν εχει διπλα του εναν γνωστη του ειδους  , ετσι ωστε να λαβει μερικες πληροφοριες για τα πρωτα του βηματα , στον κοσμο κατασκευης αερομοντελων απο ξυλο ΜΠΑΛΣΑ .
Τελευταία τροποποίηση: 27/10/2007, 23:39:59 από mastoras Καταγράφηκε

Ηeli Club Mακεδονια - Για αυτούς που αγαπούν το ελικόπτερο

http://heliclub.blogspot.com/

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #1 στις: 27/10/2007, 23:38:23 »

Και συνεχιζω ........οτι υπαρχουν δυο τροποι να ξεκινήσει καποιος την ενασχοληση με την κατασκευη ξυλινων αερομοντελων .

Οπως ειπαμε παραπανω ειτε να προμηθευτεί σχεδια του αερομοντελου που επιθυμει , ειτε να αγορασει ενα κιτ καποιας εταιριας οπου στην περιπτωση αυτη ειναι πιο απλοποιημένα τα πραγματα .

Στην πρωτη περιπτωση πρεπει να αγορασουμε την καταλληλη ξυλεια , και να τυπωσουμε επανω σε αυτην  , τα μερη των κομματιων που απαρτίζουν την κατασκευη . Και στην συνεχεια να περασουμε στο σταδιο της επεξεργασιας της ξυλειας [κοψιμο , λειανση , συγκόλληση ]

Στην δευτερη περιπτωση αγορας , το κιτ συμπεριλαμβανει την ξυλεια , οπου ειναι τυπωμενα επανω σε αυτην τα κομματια που χρειαζονται κοψιμο , οπως και λεπτομερεις οδηγιες για την κατασκευη .
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #2 στις: 02/11/2007, 20:19:13 »

Για να παρετε μια ιδεα  πως κατασκευαζεται ενα αερομοντελο , καλο θα ηταν να ριξετε μια ματια στο site του φιλου μας Παρασχου οπου μια σειρα απο φωτογραφιες , μας δειχνει ακριβως τον τροπο που χτίζονται τα αερομοντελα .

Καντε εναν καφε και απολαυστε αυτην την φοβερη φωτογραφικη παρουσιαση !!!!!!!

http://www.parasxosrc.gr/
Τελευταία τροποποίηση: 02/11/2007, 21:57:15 από mastoras Καταγράφηκε

hlsat
Full Member

ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ

« Απάντηση #3 στις: 02/11/2007, 20:52:49 »

Καλησπερα εδω θελω να συμπληρωσω σε αυτα που λεει ο φιλος μου Δημητρης Μαστορας οτι πραγματι στο σαιτ του φιλου Παρασχου υπαρχουν πολυ καλες παρουσιασεις στις κατασκευες αλλα και να σας πω και απο την δικη μου εμπειρια καποια πραγματα οτι τα κιτ ειναι πολλες φορες διαφορετικα απο εταιρεια σε εταιρεια καποιες τα κοματια τα εχουν ειδη προκομενα και ετοιμα προς κοληση και συναρμολογηση και μαλιστα κομενα με μεγαλη ακριβεια (λεισερ κοπη) και καποιες εταιρειες τα εχουν απλος σχεδιασμενα επανω στα ξυλα και πρεπει να τα κοψης εσυ που το κατασκευαζης τωρα μεγαλη σημασια εχει το να μπορης να διαβασης το σχεδιο καλα πριν ξεκινησης το στησιμο του μοντελου γιατι παιζη μεγαλη η ονομασια του καθε κοματιου και που ακριβως χρειαζεται  να μπη και να κοληθη οσο για να κατασκευασης ενα μοντελο απο σκετο σχεδιο εκει τα πραγματα θελουν περισοτερες γνωσεις και διαβασμα απο το σχεδιο ολα ομως με μεγαλη υπομονη και αγαπη μπορουν να γινουν αρκη να το θες

Φιλικα Ηλιας Ξανθη

ΥΣ οποιως χρειαζεται βοηθεια για κατασκευες ας φωναξη εδω ειμαι να βοηθησω σε οτι χρειασθη
Καταγράφηκε

Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια

Κ.ΜΑΝΔΗΛΑΡΑΣ
Administrator
Hero Member

« Απάντηση #4 στις: 02/11/2007, 21:44:45 »

grinn Ρε παιδιά όταν μιλάμε για Παράσχο μιλάμε για τον πιό ρομαντικό κατασκευαστή στον χώρο μας.Οι κατασκευές του όλες αξίζουν της προσοχής μας και η προσωπική του σελίδα αποτελεί το σχολείο πολλών μοντελιστών.Παράσχος σημαίνει πατέντα και δημιουργία απο το τίποτα με αποτέλεσμα την πτήση.  winkk
Καταγράφηκε

Κ.ΜΑΝΔΗΛΑΡΑΣ

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #5 στις: 02/11/2007, 21:52:03 »

Φιλε Ηλια , εδω θα χρειαστούν ολες οι αποψεις , για εναν και μονο λογο .  Ειναι πολυ δυσκολο για εναν νεο που θελει να ασχοληθεί με την κατασκευη ενος αερομοντελου , να μπορεσει να μπει στο νοημα , το πως γινονται τελικα αυτου του ειδους οι κατασκευες .

Και καθως οπως ξερουμε δεν υπαρχουν εργαστήρια συλλόγων  που να μπορει κανεις να παρακολουθήσει απο κοντα τα σταδια της κατασκευης , προσπαθει  οπως και εγω να λαβει καποιες πληροφοριες απο τα φορουμ στα γραπτα κειμενα .

Μερικοι τυχεροι ισως εχουν καποιον μοντελιστη κοντα του  ,απο τους λιγους που υπαρχουν ,που θα μπορεσει να του δείξει τεχνικες κατασκευων , οι περισσότεροι ομως ειμαστε αναγκασμενοι να μαθουμε μονοι μας , οπως μαθατε εσεις οι λιγοι .......και εισαστε πολυ λιγοι !!!!! Και αξιοι !!!!!

Ειπώθηκαν κατα καιρους λογια οπως , αφου υπαρχουν ετοιμα τα μοντελα και μαλιστα σε χαμηλοτερο κοστος απο το να κατασκευασεις κατι μονο σου , γιατι να παιδευεσαι .

Εγω πιστευω ακραδαντα οτι δεν ειναι  ετσι . Ο αερομοντελισμος δεν ειναι μονο ικανότητα χειρισμού ενος αερομοντελου . Η πραγματικη ενασχόληση με το χομπυ αυτο , ειναι η δημιουργια ενος μοντελου αεροπλανου , και κατοπιν η εκτελεση της πτησης αυτου .

Εαν κατασκευάσεις ενα αερομοντελο , τοτε αυτο θα το σέβεσαι , θα το εκτιμάς , και θα το προσέχεις . Βγαζοντας απο το κουτι ενα μοντελο , το στελνουμε στον αερα , μαθαίνουμε να κανουμε καποιες μανουβρες , και εκει σταματανε ολα . Λογικα θα βαρεθουμε καποια στιγμη , και εαν το σπασουμε και δεν μας περισσεύουν χρηματα  για να αγορασουμε  καινουργιο  , τοτε θα αποσυρθούμε σιγα σιγα , ειτε απογοητευμένοι ειτε δυσαρεστημένοι .
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #6 στις: 02/11/2007, 22:06:18 »

grinn Ρε παιδιά όταν μιλάμε για Παράσχο μιλάμε για τον πιό ρομαντικό κατασκευαστή στον χώρο μας.Οι κατασκευές του όλες αξίζουν της προσοχής μας και η προσωπική του σελίδα αποτελεί το σχολείο πολλών μοντελιστών.Παράσχος σημαίνει πατέντα και δημιουργία απο το τίποτα με αποτέλεσμα την πτήση.  winkk

Οντως admin ετσι ειναι . Το site ειναι και αυτο μια μεγαλη προσφορα στον ελληνικο αερομοντελισμο και στις επερχόμενες γενιές .
Ειναι ενα εργαλειο , μια πραγματικη μύηση στον κοσμο των κατασκευων .

http://www.parasxosrc.gr/

Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #7 στις: 05/11/2007, 10:18:36 »

Θα παρακαλουσα εαν μας διαβαζει κανεις που εχει ενα σχεδιο απο αεροπλανο scale ,  να μας το δωσει να το ανεβασουμε σε αυτο το ποστ , ετσι ωστε να εχουμε μια εικονα πως ειναι  τελικα αυτα τα σχεδια .

Ξερω πως ειναι κατι δυσκολο , γιατι οπως ειπαμε ελαχιστοι εχουν τετοια σχεδια , που ισως να μην μας βλεπουν εδω στον amach , αλλα θα ψαξουμε και θα τους βρουμε .
Καταγράφηκε

hlsat
Full Member

ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ

« Απάντηση #8 στις: 05/11/2007, 13:58:03 »

Φιλε Μαστορα Δημητρακη εγω χαιρομαι να βοηθησω καποιον να κατασκευαση κατι απο το μηδεν και να το δει να πεταη οχι απλος εχω σχεδια και να σας δωσω οτι θελεται αλλα και να σας βοηθησω οσο μπορω για κατι τετοιο και φυσικα το καλυτερο και ακριβοτερο μοντελο να μου χαρισουν για να πεταξω την ομορφια ενος μοντελου που εχω σχεδιαση και εχω κατασκευαση εγω απο το μηδεν δεν την αλλαζω με τιποτα οταν το δω να ιπταται στον αερα το ιδιο φυσικα ισχυη και για τα θαλασσινα μου μοντελα τα σκαφοι ειναι πολυ μεγαλη ευχαριστηση να βλεπης κατι που εσυ δημιουργησες να πεταη η να κολυμπαη 
Καταγράφηκε

ggeorge42
Jr. Member
**

« Απάντηση #9 στις: 05/11/2007, 16:14:15 »

Γεια σας φίλοι,

Αν και παρακολουθώ το forum έχω καιρό να γράψω, όμως χάρηκα κι εγώ όταν είδα τη συζήτηση για κατασκευές
Μάστορα, όπως είπε και ο Ηλίας προχώρα και μη φοβάσαι.
Η κατασκευή από μπάλσα ΔΕΝ είναι δύσκολη.
Θέλει μόνο οργάνωση και χρόνο (δυστυχώς ξέρω πόσο δύσκολα βρίσκεται ο χρόνος στις μέρες μας).
Εκτός από τα πολύτιμα άρθρα του Παράσχου, μπορείς να βρείς πληροφορίες και σε οδηγίες από κιτ.
Για παράδειγμα οι οδηγίες των κιτ της Great Planes νομίζω ότι είναι πολύ επεξηγηματικές.
Οι γνώσεις δε που αποκτάς για τη δομή του αεροπλάνου είναι ανεκτίμητες.
Θα πρότεινα μόνο να αρχίσεις από κάποιο μοντέλο με εύκολο σχήμα για να συνηθίσεις τις ιδιαιτερότητες του ξύλου. Μπορείς να δοκιμάσεις τα πιο scale αργότερα.
Αφού, όπως βλέπω, έχεις και βοήθεια να ευχηθώ κι εγώ καλή αρχή.

Γιώργος
Καταγράφηκε

Γιώργος Γιαννόπουλος

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #10 στις: 12/11/2007, 14:31:33 »

Γεια σας φιλοι μου  .!!!!!

Ο Ηλιας [hlsat ] ανταποκριθηκε αμεσα στο καλεσμα μου , και με αφορμη τους αγωνες προσγειωσης στην Θεσσαλονικη , κατεβηκε απο την Ξανθη οργανωμενος παίρνοντας μαζι του πολλες απο τις κατασκευες του .

Κατα την διαρκεια του αγωνα , στήσαμε μια μικρη εκθεσουλα , οπου μπορεσαν ολοι οι φιλοι του αερομοντελισμου να θαυμασουν απο κοντα τα δημιουργήματα του Ηλια , καθως και να ακουσουν απο τον ιδιο , πολλα απο τα μυστικα τεχνικης αερομοντελων .

Επιασα στα χερια μου πτερυγες , ατρακτους , ειδα επεξεργασμενο μπαλσα , εμαθα πως φτιαχνεται το χειλος προσβολης , εκφυγης , και πολλα αλλα .

Ολα αυτα ομως σαν μια πρωτη ματια , και στα ορθια . Ηλια θα οργανωσουμε ενα σεμιναριο οπου θα καλεσουμε ολους τους αερομοντελιστες που ενδιαφερονται , και σε περιμενουμε να μας διδαξεις !!!!!!

* DSC2725.jpg (73.57 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 275 φορές.)

* DSC2737.jpg (72.37 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 281 φορές.)

* DSC2739.jpg (84.92 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 255 φορές.)

* DSC2746.jpg (70.38 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 272 φορές.)

* DSC2749.jpg (80.78 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 278 φορές.)
Καταγράφηκε

hlsat
Full Member

ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ

« Απάντηση #11 στις: 12/11/2007, 15:11:03 »

Δημητρη μαστορα καλημερα και μεσα απο αυτο το θεμα σε ευχαριστω και εγω για την ευκαιρια που μου εδωσες και την φιλοξενια στην Θεσαλονικη και τον χωρο να προσπαθησω με την σειρα μου να δειξω και να πω καποια πραγματα για τον τομεα τον κατασκευαστικο και επισκευαστικο στο χομπυ μας ειμαι και θα ειμαι παντα εδω να προσφερω και να βοηθησω οποιον και σε οτι μου ζητηθη και φυσικα επιφυλασομαι σε καποιες αλλες συγκεντωσεις να φερω και να σας δειξω πολυ περισοτερα και σε διαφορετικα μεγεθη και σχεδια μοντελα και κατασκευες αυτα ηταν απλες γρηγορες και ευκολες και πρωσιτες σε τιμες κατασκευες μοντελων υπαρχουν πολυ ποιο δυσκολα και πολυ ποιο δαπανηρα μοντελα αλλα παντα πρεπει να υπαρχη το μερακι και η ορεξη πανω απο ολα για να ασχοληθης με αυτον τον τομεα ο χρονος που λεναι οι περισοτεροι νομιζω οτι ειναι η δικαιολογια για να το αποφυγουμαι γιατι οταν θελεις κατι παντα κλεβεις και προσπαθεις να βρεις χρονο εξαλλου αυτες ειναι οι θυσιες που χρειαζεται οταν ασχολησαι με κατι στην ζωη σου και παλι σε ευχαριστω τοσο εσενα οσο και ολη την παρεα της Θεσαλονικης και να μην ξεχασω και τα ευχαρηστηρια μου στην οικοδεσποινα σου Αννα για ολα (μεγαλη καρδια και μεγαλη ψυχη συζυγου για το χομπυ)
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #12 στις: 15/11/2007, 00:15:04 »

1] 2] 3] φωτο κατασκευες του Ηλια απο τα παλαια χρονια του αερομοντελισμου .

4] φωτο ενα πειραματικο μοντελακι απο τους μοντελιστες των Σερρων που ηρθαν στην εκδηλωση . Παλληκάρια χαρηκαμε για την γνωριμια και θα τα πουμε συντομα  winkk

* DSC2745.jpg (74.82 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 212 φορές.)

* DSC2747.jpg (62.03 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 217 φορές.)

* DSC2746.jpg (70.38 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 212 φορές.)

* DSC2748.jpg (105.34 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 223 φορές.)
Καταγράφηκε

Κωστης
Jr. Member
**

« Απάντηση #13 στις: 15/11/2007, 00:19:03 »

Εχετε ανοιξει ενα θεμα που με ενδιαφερει.Με βαση το σαιτ του κυριου Παρασχου αρχισα μελετες για την κατασκευη ενος sport μοντελου.Το εχω ανεβασει σε ενα φορουμ,δεν ξερω αν εχω την δυνατοτητα να το ανεβασω κι εδω:) Αν θελετε δε μου ειναι κοπος
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #14 στις: 15/11/2007, 00:33:38 »

Και βεβαια να το ανεβασεις και εδω , διαλεξε οποια πορτα [ θεμα ] θελεις και ριξτο να το δουμε και εμεις .

Αλλα ξεκινησες ωρε κατασκευη απο μονος σου και δεν μου ειπες τιποτα ? Αφου ξερεις οτι ειμαι ετοιμος να πιασω ξυλαρακια στα χερια μου .

Απο την δευτερα ξεκινησε η αννα και φτιαχνει λαστιχοκινητο ......και εφοσον το σπιτι εγινε ξυλουργικο εργαστηρι , ωρα ειναι να βγαλω την κορδελα απο το υπογειο  grinn grinn

Και θα τρωμε ντελιβερι απο εδω και στο εξης  ??? ??? 8) 8)

* hau.gif (10.97 KB, 48x30 - εμφανίστηκε 1303 φορές.)
Καταγράφηκε

Κωστης
Jr. Member
**

« Απάντηση #15 στις: 15/11/2007, 00:36:01 »

χαχαχαχα  Δημητρη εισαι πρωτος...Οκ θα βρω που μπορω να βαλω το θεμα και θα το διαβασετε smile
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #16 στις: 10/01/2008, 10:34:36 »

Ενα πολυ καλο site , για να κατανοήσουμε καλυτερα πως κατασκευάζουμε ενα αερομοντελο απο σχεδια .

http://www.ffscale.co.uk/comper.

Πολυ κατατοπιστικές οδηγιες , βημα -βημα ,οπως επισης πληροφοριες για τα  εργαλεια , ξυλεια , και οτι αλλο απαιτείται για την ολοκλήρωση της κατασκευης .

Σε αυτο το site ο κατασκευαστής , δινει δωρεάν το σχέδιο απο ενα λαστικοκινητο scale μοντελο , οπου και παρουσιάζει και τον ακριβή τρόπο κατασκευής του .

Μια καλη και οικονομικη λυση για να ξεκινησουμε τα πρωτα βηματα μας , στον κοσμο των κατασκευων . Μετα απο αυτο πιστευω οτι θα μπορουμε να περασουμε σε μεγαλυτερα μοντελα , θερμικα , ηλεκτρικα κτλ .
Καταγράφηκε

mastoras
Hero Member

« Απάντηση #17 στις: 02/02/2008, 14:02:13 »

Γιαννηηηηηηηηηη  clapping clapping clapping

Ετοιμάζεις μαχητικό χτιστό αερομοντέλο  icon_yea ..........τι είναι αυτό βρε  please δώσε μερικές πληροφορίες  razz razz

Που βρήκες το σχέδιο ? Πόσο μεγάλο είναι ? Χρησιμοποιείς την γνωστή  τεχνική .....καρφίτσωμα τεμαχίων επάνω στο σχέδιο για μετέπειτα κόλλημα των τεμαχίων ?

Η άτρακτος θα είναι καλυμμένη όλη με μπάλσα  η θα το ντύσεις με μονοκοτ ? 
Καταγράφηκε

CosmospHere
Jr. Member
**

its not that

« Απάντηση #18 στις: 02/02/2008, 14:27:23 »

μάστορ εμένα λες??????
Καταγράφηκε

mastoras